Studenti studija krajobrazne arhitekture sudjelovali su na NbS Hackathonu u okviru Interreg projekta GreenScape CE - Climate-proof landscape through renaturing urban areas in Central Europe na kojem kao pridruženi partner sudjeluje i Agronomski fakultet (više o projektu).
Hackaton se održao u petak, 13. prosinca 2024. godine, od 9:00 do 17:00 sati, u Zagrebačkom inovacijskom centru (ZICER), Paviljon 12, Avenija Dubrovnik 15, Zagreb.
Cilj Hackathona bio je razviti integrirane koncepte za sportske terene u koji:
- odgovaraju na izazove klimatskih promjena
- uključuju održiva rješenja za sustave odvodnje
- smanjuju učinak urbanog toplinskog otoka
- koriste zelenu infrastrukturu i prirodna rješenja.
Fokus Hackathona bio je usmjeren na oblikovanje prostora prilagođenog potrebama djece i mladih, uz integraciju održivih rješenja i aktivno uključivanje lokalne zajednice, a sudionici su razvili promišljene, održive i funkcionalne koncepte za sportske terene, utemeljene na prostornoj analizi, jasnom misaonom procesu i viziji koja odgovara specifičnom kontekstu prostora. Sudjelovalo je 7 timova koji su okupili stručnjake i studente iz različitih strukovnih područja i institucija (Grad Zagreb, NZJZ Andrija Štampar, Šumarski institut, Hrvatsko šumarsko društvo, Vita Projekt, Udruga mladi za domovinu, Arhitektonski fakultet, Institut za društvena istraživanja, Agronomski fakultet i dr.). Ocjenjivački sud bio je sastavljen od predstavnika nositelja projekta Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), organizatora Grada Zagreba (Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje), te Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. U ime Agronomskog fakulteta na Hackathonu su sudjelovale i izv. prof. art. Monika Kamenečki, Lara Bogovac, mag. ing. prosp. arch i doc. dr. sc. Dora Tomić Reljić, voditeljica aktivnosti projekta od strane Fakulteta.
Tim studenata krajobrazne arhitekture (Lucija Bužančić, Marta Ljevar, Stjepan Večerin, Dora Zahradka i Perina Žanetić) odnio je pobjedu rješenjima koji su zadovoljili najviše kriterija za implementaciju rješenja temeljenih na prirodi.
U drugoplasiranom timu također su sudjelovale studentice krajobrazne arhitekture (Ana-Marija Budimir, Jana Justić i Tara Gasson).
Čestitamo svim sudionicima!